Desatero pro zdraví

1.Nekuřte

Kouření je největší rizikový faktor vzniku rakoviny. Je hlavní příčinou rakoviny plic a jedné třetiny rakoviny vůbec. Kouření je stejně rizikové pro lidi ve Vaší blízkosti, které tak bezprostředně ohrožujete. Čekáte-li dítě a kouříte, pak přenášíte rizika přímo na ně.

2.Sledujte svoji hmotnost

Alespoň 2-3 x týdně cvičte nebo plavte minimálně 30 minut, denně ujděte pěšky alespoň 4 km, nejezděte výtahem, snažte se aktivním pohybem udržet hmotnost a kondici. Obezita je riziko.

3.Jezte pestrou stravu a pijte dostatek tekutin

Rozmanitá strava v rozumném množství s obvyklou frekvencí 3x denně s důrazem na snídani a oběd je dobrou prevencí před četnými nemocemi. Vypijte denně alespoň 2 - 2,5 l vody.

4.Každý den jezte ovoce a zeleninu

Volte stravu bohatou na vitamin A a C. Konzumujte zeleninu a ovoce v kombinaci pěti různých druhů, např. mrkev +  jablko + červená řepa + kiwi + banán.

5.Přidávejte do jídla složky s vysokým obsahem vlákniny a 1 dávku (cca 50 g) ořechů

Vlákninu nejvíce obsahují : celozrnné pečivo, celozrnný chléb a mouka, pšeničné a kukuřiční klíčky, sezamové, dýňové a slunečnicové semínko, rýže  natural, ovoce a zelenina. Ořechy normalizují krevní tuky a přidávají organizmu omega 3- a omega 6- mastné kyseliny.

6.Odstraňte ze svého jídla tuky

Pokud konzumujete maso a masové výrobky - jezte libové, kuře nebo krůtu bez kůže, ryby. Snižte konzumaci smažených  jídel a máslových dezertů. Pijte polotučné mléko a jezte nízkotučné sýry.

7.Omezte ve stravě šunku, slaninu, salámy a uzeniny

Uzená nebo konzervovaná jídla obsahují dusičnany, které je chrání před zkažením, ale zvyšují riziko nádorového onemocnění.

8.Omezte nebo odstraňte  konzumaci alkoholu

Kouření a pití alkoholu velmi zvyšuje riziko onemocnění jater, úst, krku, žaludku i prsu. Minimalizujte užívání alkoholu na dávku 2 dcl vína denně pro muže a 1 dcl pro ženy.

9.Nevyhýbejte se slunci úplně, ale  chraňte se před ním v době mezi 10. - 15. hodinou

Noste klobouk. Používejte opalovací krém s ochranným faktorem minimálně 15 a výše. Nepoužívejte horské slunko a solária. Jestliže se na kůži objeví rána, která se nehojí, nebo pozorujete změnu mateřského znaménka, požádejte lékaře, aby si je prohlédl.

10.Jestliže pracujete s chemikáliemi nebo materiály jako je azbest

chraňte se oblečením a dodržujte pokyny bezpečnosti a ochrany při práci. Musíte vědět , jak postupovat při případné havárii.